trende

Heat Pump VRF Klima Sistemi Nedir?

Heat Pump VRF Klima Sistemi Nedir?

Head Pump VRF klima sistemleri tek bir dış merkezi sisteme birçok iç ünite bağlanmasına olanak sağlayan klima sistemleridir. Bu sistemlerde iç üniteler birbirinden farklı modlarda çalışamaz. Yani bir iç ünite ısıtma yapıyorsa diğer için ülkelerde ısıtma yapmak zorundadır. Ancak bu iç üniteler birbirinden farklı sıcaklık derecelerinde ayarlanabilir. Bu sistemlerin avantajı çok katlı binalarda birden fazla dış ünite masrafından kurtarması ve üniteler arası bağlantının bir adet ana boru yardımıyla yapılmasıdır. Bu sayede borulama masrafı da azalacaktır tesisatın kuruma süresi de. Fujitsu VRF sistemleri R410A isimli bir soğutucu gaz ile çalışır ve bu sayede  klimadan alınabilecek en yüksek performansı müşteriye sunar.

Head Pump VRF Sistemlerinin Avantajları

Kapasite Kontrolü: Fujitsu VRF klima sistemlerinin tamamında inverter kompresörler bulunur. Bu sistemin avantajı sabit hızlı kompresör kullanan sistemlere göre daha yüksek performans göstermesi ve daha az enerji harcamasıdır.

Doğa Dostu Teknoloji: Fujitsu VRF klima sistemlerinde istediğiniz her iç ünitenin hangi enerji performansında çalışacağını belirleyebilirsiniz. Klimanın size sağlamış olduğu kapasite kontrolü sayesinde de enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra DC inverter teknolojisi sayesinde, klima kendi içerisinde gereken gücü üreterek her zaman size beklediğiniz konforu sağlıyor. Bu sayede anı güç değişimleri daha fazla enerji de kullanmamış oluyor.

Fujitsu VRF sistemlerinde global ısınmanın önüne geçmek için CO2 emisyonu düşüren sistem kurulumu yapılmıştır. Havalandırma sistemlerinde kullanılan parçaların ise %90’ı geri dönüştürülebilir parçalardan üretilmiştir. Sistemde lehim isteyen parçalarda çevreye zarar vermemek adına kurşunsuz lehim kullanılmıştır. Klima sistemlerinde kullanılan R410A adındaki soğutucu gaz ise ozon tabakasına herhangi bir zarar vermeyecek şekilde geliştirilmiştir.

Güvenilir Teknoloji: VRF sistemleri içerisinde kullanılan özel üretim kompresörler sayesinde sistemin yükü bütün kompresörlere eşit olarak dağıtılmıştır. Eğer birden fazla dış ünite kullanıyorsanız, dış ünitelerin çalışma periyotlarına göre kompresör çalışma süresi eşit olarak dağıtılır. Bu işlem sırasında sisteme aşırı yük binmesini önlemek için klimada inverter teknolojisi kullanılmıştır. Bu sayede VRF klimanın iç ve dış ünitelerinin kullanım ömrü uzayacaktır.

Standart VRF sistemlerinde sistem çalışmaya ilk başladığında bütün sisteme aşırı bir yük biner. Bu da sistemin mekanik parçalarında yorulma ve performans düşüklüğüne neden olur. İnverter teknolojisi kullanılan VRF klimalarda ise inverter kompresörler sayesinde bu tehlike ortadan tamamen kaldırılmıştır. Fujitsu VRF klima sistemleri otomatik yağ kontrolü yaparak, herhangi bir kompresörde yağ seviyesi kritik düzeye indiğinde dış üniteden otomatik olarak yağ transferi yapıyor.

Back-up Özelliği: Sistemdeki dış ünitelerden herhangi birinin arızalanması durumunda PCB kartı sayesinde arızalı dış üniteyi devre dışı bırakabilir ve arıza onarılana kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Birbirine bağlı dış ünitelerin arasında ana dış ünitede arıza oluşursa bu durumda bir başka dış üniteyi ana dış ünite olarak seçebilirsiniz.

24.04.2016
3.745
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?