+90 216 494 1 494

Sosyal Medyada Biz}

Kombi Çeşitleri

Kombi Çeşitleri

Kombiler, çeşitli kullanım özelliklerine göre üç ayrı çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; bacalı, hermetik ve yoğuşmalı kombilerdir.

Bacalı kombiler; yanma hâline geçtikleri durumda ortamda bulunan oksijeni alarak ve yanma işlemi sonucunda ortaya çıkan atık gazları mevcut baca yardımı ile dışarı atarak çalışma prensibine sahip olup baca konusunda gereken dikkat gösterilmediği takdirde insan hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedirler. Bu sebeple; bacalı kombi kullanan ya da kullanmaya karar veren kullanıcıların baca konusunda gereken hassasiyeti göstermeleri ve standartlara uyum gösteren, sızdırmazlık konusunda güvenilir bacalar kullanmaları son derece önemli bir konudur.

Baca kullanımına müsait olmayan yapılarda daha sık tercih edilen kombi çeşidi ise; hermetik kombilerdir. Hermetik kombiler, yanma hâline geçtikleri durumda ihtiyaç duydukları havayı sistemlerinde bulunan fan kiti yardımı ile dışarıdan alarak ve ortaya çıkan atık gazları aynı sitem yardımı ile dışarı atarak çalıştıklarından bacalı kombilere nazaran daha güvenilir olup, havalandırma ile desteklenme ihtiyacı duymamaktadır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki çeşide nazaran performansı yüksek olan bir diğer kombi çeşidi ise; yoğuşmalı kombilerdir. Yoğuşmalı kombiler, sisteminde barındırdığı turbo eşanjör desteği ile atık gaz ısı seviyesinin düşürülerek yanma hâline getirilmesi ve bu esnada ortaya çıkan su buharı enerjisinin sisteme tekrar kazandırılması yöntemi ile çalışır. Bu çalışma biçimi, kullanıcılara sunmuş olduğu verim kapasitesi diğer kombi çeşitlerinde 80-90 civarında iken yoğuşmalı kombilerin sunmuş olduğu verimin 109 rakamına kadar çıkabilmesine olanak tanımaktadır.

29 Nisan 2016
958 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Devamını oku:
Fujitsu VRF Plus / Sinyal Yükseltici

UTY-VSGX • İletişim Hattı uzunluğu Sinyal Yükselticilerin çoklu bağlanmasıyla 3,600 metreye kadar arttırılabilir. • Tek bir VRF sisteme, 8 Sinyal...

Kapat