trende

Kombiler Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Kombiler Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Kullanımı bazen karmaşık olabilen ve pek çok çeşit ile marka seçeneği bulunan kombiler hakkında sıkça merak edilen bazı soruları ve yanıtları bu yazımızda bir araya getirmeye çalıştık.

Kombiler hakkında en çok merak uyandıran konulardan biri;  kombi kullanımının diğer kullanım seçeneklerine kıyasla avantaj sağlayıp sağlamadığıdır. Kombi kullanımı sayesinde öncelikle kolay bir ısınma yöntemi elde etmiş olmanızın yanı sıra; ihtiyaç duyduğunuz kadar kullanıp ısınma ücreti ödemek gibi bir avantajınız da bulunuyor. Pek çok apartman merkezi sistem yolu ile ısınmayı tercih edip yaz-kış gereksiz ve abartılı ısınma ücretleri talep etmekteyken kombi kullanıcıları kış aylarında diledikleri an diledikleri kadar ısınabilirken yaz aylarında ise normalden çok daha düşük bir ısınma ücreti ödeme imkânına sahip oluyorlar. Ayrıca kombi kullanımının istenilen her an sıcak su sağlaması, taşınma esnasında kolaylıkla bir yerden başka bir yere götürülebilmesi ve sessizce çalışması gibi farklı avantajları da bulunmaktadır.

Kombiler, kullanım alanlarına göre çeşitlendirilmiş olup örneğin; bacalı kombiler ile hermetik kombilerin asansör ve havalandırma boşlukları, merdiven altlığı gibi alanlara yerleştirilmemesi gerekmektedir. Hatta ev içinde kullanılan bacalı kombilerin yerleşimi açısından banyo, tuvalet ve yatak odası gibi alanlar da uygun bulunmamakta olup böyle bir yerleşim insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir nitelik taşımaktadır.

Kombilere güvenilip güvenilemeyeceği ise ayrı bir merak konusu olup Türk Standartlar Enstitüsü’nün belirlemiş olduğu kurallar gereğince her türlü önlemi alınmış olan kombilere; gaz kaçağı, alev sönmesi, baca problemleri gibi her konuda rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Gelelim dijital kombilerin manuel kullanıma kıyasla daha işlevsel olup olmadığı konusuna… Hayır, dijital bir komi diğer kombilerden işlevsel açıdan daha etkin bir özellik sağlamamaktadır. Kombi seçiminizde önem vermeniz gereken konu, kombinizin teknik özelliklerini verimlilikle yerine getirip getirmediği durumu olmalıdır.

Kombilerinizi gönül rahatlığı ile sürekli açık tutabilirsiniz. Hatta kışın soğuk aylarında bu tarz bir kullanım biçimi ile doğal gaz masraflarınızı bir nebze de olsa düşürme imkânı elde etmiş olursunuz.

Kombinizi kullanırken evde bulunan en az üç radyatörü çalıştırma hususunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunu yapmadığınız takdirde kombinizde bulunan ve su akışını sağlayan pompanın zarar gömesi gibi bir risk söz konusudur.

Son olarak; kombinizin üzerinde yer alan basınç göstergesinin 1,5 bar’ı gösterip göstermediğine sürekli dikkat etmeniz gerekmektedir. Göstergenin 1,5 bar’ın altına düştüğü durumlarda ise; kombiniz arıza vereceğinden teknik servis hizmeti almanız bu noktada yapabileceğiniz en doğru şey olacaktır.

28.04.2016
1.278
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?