trende

VRF sistemlerinin performans faydaları nelerdir?

VRF sistemlerinin performans faydaları nelerdir?

VRF Klima Sistemleri

Değişken debili soğutucu akışkan (Variable Refrigerant Flow) kelimesinin baş harflerinden oluşan VRF sistemler geniş çaplı alanlarda yüksek performans ve enerji tasarrufu sağladığı için günümüzde tercih edilme sayısı hızla artıyor. VRF klima sistemleri temel prensip olarak sistem içerisinde bulunan kontroller yardımı ile iç ünitelere soğutucu akışkan sıvının iletilmesi şeklinde çalışır. Sistemin içerisindeki sıvının sürekli dönüşünün sağlanması sayesinde sistem yüksek enerji tasarrufu ile çalışır.

VRF sistemlerine, merkez dış ünitenin kuvvetine bağlı olarak istenilen kadar iç ünite bağlanabileceği için kullanıcılarına yüksek performans ve konfor sunuyor. İlk bakışta VRF klima sistemlerinin fiyatı kullanıcılara fazla gelse de bu sistemlerde tek bir dış ünite kullanılacağı için dış ünite masrafı oldukça düşecektir. Ayrıca geniş çaplı alanlarda birkaç dış ünite kullanımından doğan görüntü kirliliği de bu sistemler ile engellenmiş olacaktır. VRF klima sistemleri kurulum sırasında bircok detayı da beraberinde getiriyor. VRF sistemleri kurulum sırasında diğer sistemlerden farklı olarak tek bir bakır boruya ihtiyaç duyar. Yani diğer sistemler gibi karmaşık ve kompleks yapılar içermez. Bu sayede VRF sistemlerinin kurulumu ve bakımı oldukça kolaydır. Bu klima sistemleri tek bir boru içerdiği için fazla boru maliyetinden de kullanıcıyı kurtarır. Ayrıca boru sayısının az olması montaj maliyetlerini de düşürecektir.

VRF sistemlerinin performans faydaları nelerdir?

Fujitsu VRF klima sistemleri merkezi dış üniteye bağlı olan bütün iç ünitelerin enerji harcamalarının ve performanslarının ayarlanmasını sağlayarak kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Bu sistemlerde iç ortamın olmasını istediğiniz sıcaklık derecesini cihazda ayarladıktan sonra cihaz ortam sıcaklığını ölçerek odanın iç sıcaklığını istenilen dereceye gelmesini sağlıyor. Ayrıca bu sistemlerde iç üniteler aynı merkez dış üniteye bağlı olsa da farklı sıcaklık derecelerine ayarlanabiliyor.

VRF sistemlerine bağlayacağınız iç ünitelerin çeşitleri farklılık gösterebilir. Yani iki iç üniteyi farklı sıcaklık ayarlarında çalıştırabileceğiniz gibi farklı klima çeşitlerini de aynı dış üniteye bağlayabilirsiniz. Bir sinema salonunu örnek olarak gösterecek olursak, büyük salonlar için salon tipi klima kullanarak performans açısından kazanç sağlayabilir, küçük sinema salonları için kaset tipi Fujitsu klima tercih ederek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çünkü küçük salonlar için salon tipi klimalar fazla büyük gelecektir. Aynı sinema işletmesinin idari bölümünde ise duvar tipi klimalar kullanarak performans açısından ideal bir tercih yapmış olursunuz. Bu örnekten de görüleceği üzere aynı dış merkez üniteye farklı çeşitlerde iç üniteler başlayabilirsiniz.

VRF sistemlerinde tek bir bakır boru sistemi kullanılır. Boru tesisatının karmaşık olmaması, borulamanın uzun mesafeler boyunca yapılmasına elverişlidir. Çok katlı bir binanın çatısına dış ünite sisteminin kurulumunu yaparak bu sayede mekandan tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede bina planlamasında klimanın merkezi dış ünitesinin konumlandırmasını düşünmek zorunda kalmasınız. Bu da işletmenizde personel için daha çok alan çalışma alanı oluşmasını sağlayacaktır.

26.04.2016
1.608
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?