trende

Fan Coil Nedir?

Fan Coil Nedir?

Fan coil nedir?

Fan coil nedir ? Temel prensip olarak içerisine sıcak su aldığı zaman sıcak, soğuk su aldığı zaman soğuk üfleyen cihazdır. Üflemeyi ise içinde bulunan fan yardımı ile yapar. İçeri giren akışkan kılcal borulardan geçerken hemen arkasındaki fan üfleme yapar.

Başka bir değişle Fan coil ünitesi FCU (Fan Coil Unit ), bir odayı kanal sistemine bağlamadan ısıtmak veya soğutmak için bir fan ve bir fan kullanan bir cihazdır. İç mekan havası, bobinin üzerinde hareket eder ve odayı dışarıya itmeden önce havayı ısıtır ya da soğutur.

Fan Coil Üreticileri

Akışkan sıcak ise sıcak üfler soğuk ise soğuk üfleme yapılır. Böylece odanın havası istenilen rejime getirilmiş olur. Fancoil’ler iki tipte işlenirler;

2 Borulu Fancoiller : Uzerinde tek coil bulunan fan coil tipidir. Tercih edilmesinin nedeni daha ucuz olmasıdır. Aynı anda ısıtma veya soğutma işlemlerinden birini yapabilir. Bu tip fan coiller özellikle geçiş dönemlerinde işletmede büyük sıkıntılara sebep olur.

4 Borulu Fancoiller : Uzerinde 2 coil bulunan fancoil tipidir. Aynı anda ısıtma ve soğutma işlemini yapabilir.

Fan Coil nedir? Fan coil seçimi nasıl yapılır?

Fancoil fiyatları ;Fan coil cihazları seçimi yaparken öncelikle kullanım amacı tam olarak belirlenir. Sistemden beklenti nedir? Ana maç ısıtmamı yoksa soğutmamı ? Yada her ikisini mi? Cihazların ısıtma ve soğutmadaki verim değirleri arasında çok büyük fark vardır buda seçimi etkiler.

Fancoil cihazları kullanım amacına göre seçilir. Seçimde önemli olan diğer bir etken kullanıcının tercihleri ve mimari yapıdır. Birçok inan evinde iş yerinde yada otelinde açıkta fan coil cihazlarını görmek istemez bu durumda kanallı tip fan coil cihazları asma tavan içerine monte edilir.

Fan coil Fiyatları

Cihazların seçiminde cihaz özelliklerininde seçen kişi tarafından çok iyi tanınması gereklidir. Asma tavan yapılmayacak bir mahalde asma tavan modeli seçmek doğru değildir.

Fan coil cihazları çok hızlı devreye girer. Fan coil cihazları direkt olarak havayı ısıtırlar , diğer sistemlerin hepsinden daha hızlı tepki veririler bu yüzden kesikli kullanılan yerler için çok uygun çözümdür fakat ses yapmaları nedeniyle dinlenmede rahatsızlık yaratırlar.

Fan coil Klima fiyatları

En sessiz konumda bile gece insanları rahatsız ederler. Vrf Klimalar daha sessizdir  ve enerji tasarrufu sağlar. Fan coil ise kısa süreli ve kesikli kullanımlarda çok büyük tasarruf yaptıklarından ekonomik olarak tercih etmekteyiz.Havalandırma çeşitleri nelerdir makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Fancoil nedir ? Fan coil cihazlarının en büyük kullanım alanı otellerdir. Otellerde müşteri odaya girdikten sonra termostatın açılmasıyla sitem devreye girer müşteri odayı terkettiğinde sistem kapanır buda otel işletmesi için büyük bir enerji kazancıdır.

Bu yazının tüm hakları ALYATEK ’e aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! Fluo vrf sistemleri 5 yıl garantilidir. Havalandırma çeşitleri nelerdir  makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

ALYATEK ISITMA SOĞUTMA SİSTEMLERİ

22.02.2022
20.580
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?