trende

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? ,Havalandırma sistemi nedir?Ortamdaki kullanılmış kirli ve yoğun havayı filtreler sayesinde temizlerken bu hala’yı ortamdan uzaklaştırılması ve yerine hafif havayı ortama geri kazandırma işlemine havalandırma denir. Bir ortamdaki kullanılacak klima ve havalandırma sistemlerinin minimum kapasitesi belirli formüllerle hesaplanmaktadır. Kapalı ortamlarda insan sayısına bağlı olarak zamanla karbondioksit ve vücuttan yayılan ter ile birlikte nem birikir.

Havanın yoğunlaşmasını sağlayan bu maddeler ortamda atılmazsa ortamda bulunan insanların çalışma performansını ve sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecektir.  Ayrıca ortamda yapılan işe göre atılan kimyasal gazlar ve kötü kokular yayılabilir. Fabrikalarda ya da emtia depolarında  bu durumda sıkça karşılaşabiliriz. Uzun süre boyunca hiç açılmayan emtia depoları bulundukları ortamın havasını zamanla ağırlaştırır ve ortamda nefes alınamaz hale gelir.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılmalıdır?

Havalandırma sistemi nedir ,Ortamlarda rahat nefes alabilmek için dünya standartları tarafından belirlenen havada bulunabilecek karbondioksit oranı en fazla 10 bin de 3,  nem ise yaklaşık olarak yüzde 50 civarında olmalıdır. Bu standartları yakalamak için ortam hacmini, ortamda bulunan insan sayısını ve eşya miktarını belirlemelisiniz. Tam olarak söz edecek olursak, saat başı ortama verilmesi gereken temiz hava miktarı;

Ortamın hacmi,

Ortamın kullanılış biçimi,

Ortamda bulunan insan sayısı ve insan aktiviteleri,

Ortamda bulunan malzemeler,

Ortamın mutfak ve lavabolara olan uzaklığı gibi etkenlere bağlıdır.

 

Havalandırma Çeşitleri ve fiyatları Nelerdir?

  •  Lokal Havalandırma Sistemleri

Tek katlı ofis ve işletmeler, ev ve diğer yaşam odalarının havalandırmasında kullanılır. Lokal havalandırma için gerekli olan klima çeşitleri genellikle duvar tipi inverter klimalar olup, 220V gerilimde çalışan elektrik motorlu ve filtre fanlı klimalardır. Bu vrf klimalar genellikle orta ve küçük boyutlu olup cam ve duvarlara asılabilecek klimalardır.

  • Merkezi Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri insanların daha yoğun olduğu bölgelerde kullanılır. Buna en güzel örnek alışveriş merkezleri çok katlı ofis ve iş merkezleridir. Merkezi havalandırma sistemi kullanan klima sistemleri içerisinde hücreli aspiratör ve geniş bir kanal tesisatı içerir.

  • Davlumbaz Havalandırma Sistemleri

Bu havalandırma sistemleri restoranların mutfaklarında kullanılan klima sistemleridir. Mutfak ortamında insan sağlığına zararlı ocak gazının ortamdan dışarı atılması asıl sebeptir. İkincil amaç mutfaktaki yemek kalıntılarını dışarı atmaktır.

 

Havalandırma nasıl yapılır?Havalandırma çeşitleri nelerdir?

Yemek kokuları havayı ağırlaştıracağı için çalışma performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Havalandırma çeşitleri , yanık gazların ortama yaydığı zehirleyici gazlar zamanla meslek hastalıklarına yol açar. İş sağlığı ve güvenliği kanununa göre mutfak bölümünün hacmi ve ocakların potansiyeli baz alınarak uygun davlumbaz havalandırması kurulmalıdır. Alyatek ile iletişime geçerek mutfak havalandırması hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Havalandırma ? Siz de ofis ve iş yerine uygun havalandırma sistemlerinin kurulumunu yaptırarak çalışan personelin çalışma performansını olumlu yönde etkileyebilir ve iş yeri bizim gelirini arttırabilirsiniz. Personelin çalışma performansı arttıkça iş yeriniz daha fazla müşteri kazanacak ve sektördeki yerini garanti altına alacaktır.

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ‘ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! AUX Klima sistemleri 3yıl garantilidir.

25.04.2016
13.677
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?