trende

Havalandırma Neden ve Nasıl Yapılmalıdır?

Havalandırma Neden ve Nasıl Yapılmalıdır?

Gün içerisinde saatlerce havalandırılmayan ortamlar zamanla kendini kötü kokulara teslim eder. Ofis ortamları, alışveriş merkezleri ve halka açık tuvaletler bunların en güzel örneğidir. Bu mekanlar gün içerisinde havalandırılmaz ise zamanla solunum sırasında dışarıya verilen karbondioksitin yanısıra terlemenin de dışarıya yaydığı kötü koku ve yoğun nem ortamda birikecektir. Böyle bir ortamda da gezmek ya da çalışmak neredeyse imkansız bir hal alacaktır.

Ortamda biriken bu maddeler zamanla havanın ağırlaşmasına yol açacaktır. Ağırlaşan bu havada ise yaşamak ve nefes almak oldukça zor olacaktır. bir ortamın havasının ağırlaşması için burada insan bulunmasına gerek yoktur. Uzun yıllar boyu hiç açılmayan emtia dolapları bulunduğu ortamın havasını bir şekilde ağırlaştırarak nefes almayı zorlaştırır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre insanların yaşaması için en ideal hava standartları onbinde üçü geçmeyecek şekilde karbondioksit ve %50 civarında nemdir.

Ortamda İhtiyaç Duyulan Hava Miktarına Nasıl Karar Verilir?

Bir ortamda bulunması gereken hava miktarını yoğunluğunu aşağıdaki etkenlere bağlı olarak belirlemelisiniz.

Ortamın Hacmi

Havalandırma yapılacak ortamın metre küpüne göre kabaca hesaplama yöntemleri bulunur. Bu hesaplamayı yaparak ortamda kullanmanız gereken klimanın gücü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Alyatek yetkili personelleri ile iletişime geçerek konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ortamın Kullanılma Şekli

Ortamın hacmi her ne kadar hesaplama için önemli olsa da yeterli değildir. Bir restoranı örnek gösterecek olursak sürekli olarak yemek pişirilen, yemek kokuları ve yanlış gaz kalıntısı ile dolu bir ortamdır. Ortamın hacmine göre yapılan hesaplama da bu ihtimal göz önünde bulundurulmadığı için hesap yanlış çıkacaktır. Bu konuda kaliteli bir havalandırma fanı size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ortamda Bulunan İnsan Sayısı

Ortamda bulunan insan sayısı ne kadar artarsa kullanmanız gereken havalandırma sistemlerinin gücü de o kadar artacaktır. Bununla birlikte ortamda bulunan insan sayısı az olsa bile ortam içerisinde emtia deposu varsa yine aynı şekilde havalandırma sistemleri güçlendirilmelidir.

Ortamda Yapılan Aktiviteler

Bir bankayı ve spor salonunu karşılaştıracak olursak, bankaya giden insanlar fazla hareket etmez birkaç dakika işlem sırası bekledikten sonra buradan çıkarlar. Ancak spor salonuna giden insanlar sürekli hareket ederek fazlasıyla terleyecektir. Daha fazla ağırlaşması sağlayacaktır. Bu yüzden hacimleri ve insan sayısı aynı olsa bile bu içi ortamda kullanılan havalandırma sistemlerinin gücü aynı olamaz.

Ortamda Bulunan Malzemeler

Ortamda kullanılan çoğu fabrikasyon malzeme içerisinde kimyasal ürünler barındırır ve bu kimyasal ürünler zamanla kokularını odaya bırakır. Havalandırma sistemi hesaplanırken ihtimal de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortamın Çevresindeki Mutfak ve Lavabolar

Mutfak ve lavabolardan gelen aşırı yoğun hava diğer havalandırma sistemlerine karışmamalıdır. Bu gibi durumlarda mutfak ve lavaboların havalandırılması diğer bütün sistemlerden ayrı yapılmalıdır. Bu sayede daha yoğun hava havalandırma sistemleri aracılığıyla diğer ortamlara karışmayacaktır. Bu havalandırma ortak yapılırsa havalandırma kullanılırken başka ortamlara tuvalet ve yemek kokuları gidebilir.

23.04.2016
3.840
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?