+90 216 494 1 494

Sosyal Medyada Biz}

Havalandırma Nasıl Yapılır?

Havalandırma Nasıl Yapılır?

Ortamdaki kullanılmış havanın dışarı atılarak havanın temizleme  işlemine havalandırma adı verilir. Havalandırma fanı çeşitleri çalışma prensiplerine göre aspiratör ve vantilatör olmak üzere ikiye ayrılır. iki sistemin de çalışma prensipleri birbirinden farklı olsada temel mantığı havanın temizlenmesidir.

Aspiratör yani dönüş fanları ortamda bulunan havayı içine çekerek dışarı attığı için emiş fanı olarak da adlandırılır.

Vantilatör yani besleme fanları ise ortamdaki havanın sirkülasyonunu gerçekleştirerek yenilenmesini sağladığı için üfleme fanı olarak da adlandırılır.

Fanın içerisinde bulunan hareketli çark sistemi,  kullanılan sistemin gücüne göre havaya kinetik enerji kazandırır ve ortamdaki kirli havanın değişmesini sağlar. Ofis ortamı gibi küçük birimlerde aspiratör fanlarının kullanılması isteğe bağlıdır. Ancak fabrika gibi büyük birimler ve tuvaletlerde aspiratörlerin kullanılması zorunludur. Aspiratör kullanılan ortamlarda hava akışı yavaş bir şekilde gerçekleştiği için bu sistemlerde kullanılan vantilatörler yüksek güçte çalıştırılmaz. düşük devirde çalışan vantilatör sistemleri bu ortamlar için yeterlidir. Aspiratör kullanılmaya sistemlerde bulunan egzoz fanı havanın dönüşümü ile birlikte temizlenmesini sağlar. Bu sistemler havayı isteğe bağlı olarak direkt dışarı atabilir ya da bir karbon filtre yardımıyla havayı temizleyerek yeniden ortama verebilir.

Havalandırma fanı sistemlerinin taşıması gereken özellikler nelerdir?

İyi bir havalandırma fanı yüksek ses ile çalışarak ortamda gürültü kirliliği oluşmasına yol açmamalıdır.

Havalandırma fanlarının zamanla temizlenmesi gerekir. Bu yüzden havalandırma puanlarının temizlenmesi ve demonte edilmesi kolay olmalıdır. Kullanım şekli çok karışık olan fanlar zamanla size sorun açabilir. Bu yüzden kullanacağınız aspiratör ve vantilatör sistemlerinin kullanımı basit temellere dayanmalıdır. Ayrıca gün içerisinde çok fazla çalışan bu sistemlerin elektrik bağlantıları dikkat ne yapılmalı ve çok iyi yalıtılmalıdır.

Havalandırma çeşitleri nelerdir ve havalandırma nasıl yapılır?

Ortamda koku bakımından yoğunlaşmış havayı temizlemek için üç çeşit havalandırma bulunur.

Lokal havalandırma sistemleri;

Lokal havalandırma sistemleri küçük çaplı ofis ve büroların havalandırılmasında kullanılır.  lokal havalandırma sistemlerinde kanal tesisatında ihtiyaç yoktur genellikle 220 volt akım ile çalışan, basit elektrik motorlu ve duvara asılabilen aspiratörler kullanılır. lokal havalandırma sistemleri, havalandırma sistemleri arasında temizlenmesi bakımı ve onarımı en kolay olan sistemlerdir.

Merkezi havalandırma sistemleri;

Alışveriş merkezleri gibi insan yoğunluğunun çok fazla olduğu ortamlarda merkezi havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyulur. Lokal havalandırma sistemlerinden farklı olarak merkezi havalandırma sistemlerinde kanal tesisatına ihtiyaç vardır ve genellikle hücreli aspiratörler kullanılır. Merkezi havalandırma sistemleri gün boyunca çalıştığı için daha güçlü ve büyük bir yapıya sahiptir. Bakım ve onarım işlemleri diğer sistemlere göre biraz daha zahmetli olduğu için bu sistemlerinin montajı sırasında dikkatli davranılmalıdır.

Davlumbaz havalandırma sistemleri;

Halk arasında temel olarak bilinen havalandırma sistemleri bunlardır. restoranların mutfaklarında kullanılan davlumbazlar yanan ocakların ortama verdiği gazın dışarıya atılmasını sağlar. Bu sistemlerin asıl bulunma sebebi gaz kaçakları gibi durumlardan korunmak değil, kullanılmış yani yanık gazların ortamdan atılmasıdır.

20 Nisan 2016
5.898 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Devamını oku:
Havalandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Havalandırmayı tanımlayacak olursak , insanların yaşadığı ortamda kirlenmiş havanın tesisat yardımı ile dışarı atılması işi diyebiliriz. HAVALANDIRMA ÇEŞİTLERİ Havalandırmayı 3...

Kapat