trende

Havalandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Havalandırma Nasıl Yapılmalıdır?

Havalandırmayı tanımlayacak olursak , insanların yaşadığı ortamda kirlenmiş havanın tesisat yardımı ile dışarı atılması işi diyebiliriz.
HAVALANDIRMA ÇEŞİTLERİ

Havalandırmayı 3 şekilde çeşitlendirebiliriz.

1-Lokal Havalandırma
Kısacası yaşadığımız yerin havalandırılmasıdır. Örnek verecek olursak ofisimiz,evimi,iş yerimi vs. diyebiliriz. Lokal havalandırmayı genellikle tek başına çalışan, duvara veya herhangibir cama takabileceğimiz 220Volt elektrikle çalışan motorlu basit aspiratörlerle yapabiliriz .Lokal Havalandırmada kanal tesisatı bulunmamaktadır.

2-Merkezi Havalandırma
Özellikle insanların çoğunlukla bulunduğu yerlerin tamamının tek bir merkezden havalandırılması için yapılan sisteme Merkezi Havalandırma adını veririz.Merkezi Havalandırma da genellikle Hücreli aspiratör kullanılır ve kanal tesisatı kurulur.

3- Davlumbaz Havalandırması
Davlumbaz Havalandırması özellikle yanan ocaklar üzerine davlumbaz kurulması ve ocaktan çıkan gazların  hava kanalları vasıtasıyla dışarı atılması için kullanılır.Genellikle halk arasında havalandırma olarak bilinir.Asıl amacı ise yanık gazların dışarı atılarak olası bir facianın önüne geçmektir.
Havalandırma da Klimanın Önemi

Klima havalandırma sistemlerinde önemli bir yer tutar. Özellikle insanların rahat yaşaması için ve yaşadıkları yerlerin hava şartlarını konfor seviyesine çıkarmak için kullanılır. Soğutma tesisatı ve hava kanalları kurulur ve kanalları izolelidir. Klima sadece havalandırma yönünden değil ayrıca ısıtma ve soğutma sistemlerinde günümüzde sıkça kullanılan yaygın araçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle bol çeşidi ile neredeyse hayatımızın her alanına gelmiş olan klima havalandırma sistemlerinin en önemli parçası olmuştur diyebiliriz. Hem mütevazi görüntüsü hemde diğer havalandırma sistemlerine göre maaliyeti uygun olması klimaların havalandırmada daha cazip olmasına neden olmuştur.

 

07.02.2016
5.030
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?