trende

Vrf Klima

Vrf Klima

Vrf Klima

VRF klima , çevre dostu olmakla beraber ticari ve konut yapılarda enerji tasarrufu için özellikle tercih edilen merkezi sistemli soğutucu ve ısıtıcı klima sistemidir. VRF klima nedir? İngilizce Variable Refrigerant Flow kelimelerinden oluşurken Değişken Debili Soğutucu Akışkan manasına gelmektedir. Bu sistem özel bir dış ünite yardımı ile birden fazla monte edilen iç ünitelere soğutucu ve ısıtıcı göndererek bir nevi merkezi sistem şeklinde çalışmaktadır.

Sistemin içinde bulunan akışkan debiyi değiştirip ihtiyacı kadar limiti net bir şekilde ayarlayabilir ve iletebilir. Bu sistemi genellikle ofis gibi ticari alanlarda merkezi klima sistemi olarak tavan kısmında kaset tipi VRF sistemi iç ünite klimaları görebilirsiniz.

VRF Klima Sistemleri

VRF klima sistemlerinde birçok çeşit bulunmaktadır. Kullanım alanlarına göre değiştiği gibi ticari binalarda birçok farklı türde görebilmekteyiz. VRF klima sistemleri arasında;

  • Kaset Tipi VRF Klima
  • Kanal Tipi VRF Klima
  • Duvar Tipi VRF Klima
  • Salon Tipi VRF Klima

Şeklinde birçok çeşit bulunmaktadır. Klasik split klimalardan VRF  sistemleri farkı arasında en büyük özellik enerji tasarrufu sağlamasıdır. VRF sistemleri gaz debisi değişken olmakla beraber en yüksek seviyede konforlu bir şekilde çalışarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Bundan dolayı büyük şirketlerde, ofis yerlerinde ve bina içlerinde VRF sistemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Ekonomik olduğu kadar hesaplı olan bu sistemlerin çalışma mantığı da bir o kadar basittir.

Bağımsız kontrolü bulunan aux klima , gelişmiş uygulaması ile özen göstererek enerji tasarrufu sağlayarak çalışması sayesinde diğer klima tiplerine göre daha fazla rağbet görmektedir. Her türlü yapıda rahatlıkla montajı yapılarak çalışabilen VRF klima sistemleri , gelişmiş kontrolleri sayesinde rahatlıkla soğuk ve sıcak iletim sağlayabilir.

Vrf Klima Markaları

Maksimum güçte çalışsa dahi diğer klima tiplerine göre daha tasarruflu olan VRF sistemi, dünya üzerinde de en çok tercih edilen klima sistemleri arasındadır. VRF sistemi diğer adıyla VRV olurken, soğutucu akışkanlığı ile beraber akıllı inverter teknolojisinden yararlanarak tek bir dokunuş ile tüm klima sistemlerine çalıştırarak tüm binayı soğutabilir ya da ısıtabilirsiniz.

VRF ve VRV sistemleri ayrı marka tarafından kullanılsa da aynı teknolojiyi kullandığını hatırlatalım. Bir adet bakır boru hattının iç üniteden dış üniteye bağlı olarak çalışır. VRF klima sistemleri havalandırma, ısıtma, soğutma ve ısı geri kazanımı gibi bütün özellikleri barındırdığı gibi enerji tasarruflu olması da avantajlar arasında yer almaktadır.

Bütün özellikler tek bir sistemde olması ve tek bir dış ünitenin bütün iç ünitelere enerji sağlayarak görüntü kirliliği dahi oluşturmaması avantajlar arasındadır. Bu sayede işlem maliyeti de azalırken VRF sistemi ne kadar hesaplı olduğunu görebilirsiniz.

Vrf  sistemleri

VRF sistemleri özellikleri arasında ayrıca iklimlendirme özelliği de bulunmaktadır. Bu bölgesel iklimlendirme özelliği ile kullanan kişilerin konfor ve rahatlık şartlarına göre ayarlama hizmeti vermektedir. Bu özelliği sayesinde oteller, havaalanları, tiyatro salonları, spor salonları, sinema, fabrika ve hastaneler gibi büyük binalarda sıklıkla tercih edilir.

R-410A çevre dostu olan teknolojiyi kullanan VRF klima, hem VRV hem de VRF aynı teknoloji kullanırken birden fazla iç ünitesi olmakla birlikte hepsi bir adet dış üniteye bağlı şekilde çalışmaktadır.

VRF sistemleri birden fazla iç ünitesi tek bir dış üniteye bağlı olsa da hepsini bağımsız olarak kontrol etme imkânı vermektedir. Bu sayede bütün iç üniteleri kullanıcılar diledikleri gibi kontrol ederken hepsini birden de kontrol etme imkânı sunmaktadır.

VRF Sistemi Çalışma Prensibi

VRF sistemi, kurulum ve çalışma mantığı geniş kapsamlı olmakla beraber tek bir dış üniteye birden fazla iç ünite bağlı olarak çalışmaktadır. Dış ünitenin soğutkan borulaması mevcuttur. Bu borunun BC kontrol yerinde dağıtım yapılmak suretiyle tüm odalara giden boruları mevcuttur. Bu boru ve kablo hattı sayesinde iç üniteler bağımsız bir şekilde birden fazla VRF  sisteminde çalışmaktadır.

Otomasyon sistemi hassas olurken bakır boru hattının sistemde daha iyi bir şekilde iletmesi sonucu hem enerji tasarrufunu sağlamaktadır. Hem de maksimum güçte rahat bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. VRF sistemleri bir nevi merkezi klima sistemleri olurken, dış üniteden çıkan su ve gaz, iç üniteler zarfında sistem içerisinde dolaşıp bir daha dış üniteye gelir. Bu özellikte VRF sistemi arasında avantajlar içerisinde yer almaktadır.

VRF sistemi çalışma prensibi tam olarak nasıl çalışıyor anlatırsak, bütün iç ünite tek bir dış üniteye bağlı durumdadır. Her ünitenin kendi boru hattı olduğu gibi bu hatlar dış üniteye bağlı olarak çalışır. Bu sayede her ünite bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. Bağımsız olması sayesinde de kullanılmayan yerde klimayı kapatabilir ve kullanım dışı bırakabilirsiniz.

Vrf Sistemi

Ayrıca kullanıldığı yerde de gaz debisini DC inverter denilen kompresörler sayesinde ayarlamasını otomatik bir şekilde yapar ve en düşük seviyede enerji tüketirken en iyi seviyede etkili bir şekilde çalışır. VRF modelleri arasında bütün sistemler aynı çalışırken kullanım alanına göre model değişiklik gösterebilir.

Farklı kombinasyon oluşturulabilmesi için VRF sistem dış ünitenin 0’dan fazla, P’den de az olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde sistemin kaldıramayacağı yük olur ve sistem arıza verebilir.

VRF sistemi, sıcaklık olarak iç ortamda hassas bir şekilde kontrol ederek çalışır. Bu durumda artı ya da eksi 0,5 derece hassasiyet ile beraber kontrol edilmektedir. Bununla beraber VRF klima sistemleri içerisinde bulunan sıcaklık sensörleri ile basınç sensörleri her iç ünitede bağımsız bir şekilde dış üniteye olan uzaklığa bakmadan kendi kapasitesinin gereksinimi belirleyerek çalışır.

Bu sayede de yalnızca ne kadar gereksinime sahipse o kadar çalışır ve bu da ayrıca enerji tasarruflu olmasını sağlar. VRF sistemleri soğutulma şekli olan dış ünite kondenserisinde iki farklı şekilde çalışmaktadır. Bunlardan biri su soğutmalı olan VRF sistemi olurken, diğeri ise hava soğutmalı VRF sistemidir.

Kamu Projelerine uygun vrf klima markası

En yaygın kullanılan VRF sistemi hava soğutmalı olurken ısı transferi yaparken fanlar ile havaya uygulamaktadır. Birçok yerde en çok tercih edilen hava soğutmalı çalışma şekli olurken, su soğutmalı VRF sistemi ise ısı kaynağı suya aktarılmasıyla oluşmaktadır.

Bu tip VRF sisteminde ise dış ünite daha küçük olmakla beraber fana ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sayede atmosferle temas etmesine gerek kalmayan su soğutmalı VRF sistemleri verim değeri 5.00 olmak üzere epeyce fazla olduğunu hatırlatalım.

Bunun dışında ise VRF sistemleri işletme özelliği olarak Heat Pump ve Heat Recovery şeklinde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Heat Pump VRF sistemi, tüm iç ünitelerin aynı özellikte, modda ve ayarda çalışmasını sağlayan özelliktir. Farklı değerlere göre ayarlanabildiği gibi hepsi aynı anda soğutma ve ısıtma işlemlerini yapabilmektedir.

VRF Klima Fiyat Al

Bu VRF sistemi en çok tercih edilenler arasında olurken banka, ofis, fabrika, otel, havaalanı vb. gibi yerlerde ekonomik maliyetli olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Heat Recovery VRF sistemi, istenen özellikte çalışmasını sağlayan bağımsız çalışma prensibine sahip özelliktir. Bunda amaç ısı geri kazanımı olurken, istenilen modlarda çalışma yapılabilmektedir.

VRF sistemleri her alanda kullanılsa da genellikle merkezi sistemle çalışmasından dolayı geniş ve büyük bina gibi yerlerde tercih edilmektedir. VRF fiyatları ise modellerine ve ünite sayısına göre değişiklik gösterdiğini de hatırlatalım.

Merkezi sistem olan VRF klimalar, kullanım alanı, iç ünite sayısı, modeli ve daha birçok özelliklerine göre farklı fiyatlandırmalar yapılabilmektedir. Geniş binaların ve ticari mekânların vazgeçilmez ekonomik klima sistemi olan VRF sistemleri, uygun fiyatlarda ekonomik bir şekilde ısıtma ve soğutma özelliği sunabilmektedir.

Merkezi klima sistemleri

VRF klimaların fiyatlarını etkileyen nedenlere gelecek olursak; salon tipi, duvar tipi, tavan tipi, kaset tipi, kanallı ve yer tipi olan VRF klimalar modellerine göre farklılık göstermektedir.

Bununla beraber kullanım alanına göre de fiyatları değişen VRF sistemlerinde; villa, lokanta, otel, banka, fabrika, havaalanı, iş yerleri, hastane, spor salonları, sinema ve tiyatro salonları, alışveriş merkezleri, plazalar, konutlar ve daha birçok alanlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

VRF fiyat al için bu alanlardan hangisine ve klimalar modellerinden hangisini alacağınıza karar verdikten sonra rahatlıkla fiyat teklifini profesyonel VRF sistemi sunan şirketlerden alabilirsiniz. VRF fiyatları seçeceğiniz özelliklere göre değiştiği gibi bu sistemi sunan şirketlerin hizmet kalitesine göre de değişiklik gösterebilir.

Ancak satın alırken mutlaka kaliteli işçilik ve kaliteli VRF sistemlerini tercih etmeyi unutmayınız. Aksi takdirde kalitesiz işçilik ile monte edilen VRF sistemleri kısa sürede arıza çıkaracağı gibi kalitesiz malzeme ve markalardan satın alınan VRF modelleri de aynı şekilde arızalar çıkartabilir.

Her şeyi kaliteli aldıktan sonra uzun ömürlü bir şekilde güvenle VRF klima sistemlerini kullanabilir, düzenli bakım ve tamir yaptığınız sürece çok daha uzun süreli bir şekilde VRF sistemlerini rahat bir şekilde güvenle kullanabilirsiniz.

 

Bu yazının tüm hakları alyatek.com.tr ’ye aittir. İzinsiz kullanılması ve çoğaltılması yasaktır! Fluo vrf klima sistemleri 5 yıl garantilidir.

0216 494 1 494

0532 151 0 813

03.04.2019
3.103
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?