trende

ASPİRATÖR / FAN NEDİR?

ASPİRATÖR / FAN NEDİR?

Aspiratör (fan) temizleyici anlamına gelen, ortamda bulunan kullanılmış ve ağır havanın temizlenmesine yarayan elektrikli sistemlerdir. Aspiratörler çalışma prensipleri ve özelliklerine gore ikiye ayrılırlar. Bunlar emiş (dönüş) fanları ve üfleme (besleme) fanlarıdır.

Emiş fanları ortamdaki kirli havayı içine çekerek ortamdan uzaklaştırdığı için emiş fanı olarak adlandırılırlar.

Üfleme fanları ise ortamdaki havayı içine çektikten sonra tekrar temizleyerek ortama geri verirler. Havanın sirkülasyonunu sağladıkları için üfleme fanı olarak adlandırılırlar.

Aspiratörlerin hareketli ve havanın üzerinde asl işi yapan elemanı olan çarklar havaya statik ve kinetik enerji kazandırarak ortamın havalandırılmasını sağlar. Bu çarkların kuvveti aspiratörlerin çeşidine göre farklılık gösterir.

Emiş fanlarının bulundurulması küçük ortamlarda isteğe bağlıdır. Ancak iç ve dış ortamlardan hava karışımı içeren ortamlarda emiş fanı kullanımı zorunludur. Emiş ve üfleme fanlarının aynı ortamda bulunduğu durumlarda (örneğin alışveriş merkezlerinde bulunan tuvaletler) üflemefanlarının çalıma performansına bağlı olarak emiş fanı daha düşük performans ile çalışırlar. Egzoz fanı ise bu gibi ortamlarda emiş fanı bulunmaması durumunda kullanılır. Egzoz fanı, ortamda bulunan kullanılmış havanın temizlenerek geri verilmesini sağlar.

İyi bir aspiratör sistemi;

Sessiz çalışmalı,

Dayanıklı maddelerden üretilmeli ve sağlam olmalı,

Aspiratörün tesisat sistemi karışık olmamalıdır. Bu sayede tesisatın temizlemesi kolaylaşacaktır,

Elektrik bağlantıları detaylı incelemelerden geçmelidir. Bütün sistem yalıtılmış olmalıdır,

İç ve dış ünite bağlantıları karmaşık olmamalıdır. Cihazın montaj ve bakım işlemleri kolaylaştırılmalıdır,

Aspiratör sisteminin kullanımı rahat ve kolay olmalıdır.

Aspiratör Sistemi Nasıl Kullanılmalıdır?

Aspiratörlerin dış üniteleri direkt olarak dış ortamlara açıklamalıdır. Dış ünite doğrudan yağmur almamalıdır. Aspiratörün dış ünitesinin doğrudan dış etkenlere maruz kalması çalışma performansını ve kullanım ömrünü olumsuz etkileyecektir.

Aspiratörün boru hattı gittikçe daralmamalı, ayrıca bacanın genişliği fanın boru hattı girişinden daha dar olmamalıdır. Bu durumda fan tam performansını göstermeyebilir.

Aspiratörün iç ünitesinin altında diret olarak alevli yemekler pişirmek aspiratörün zamanla daha yavaş çalışmasına neden olacaktır. Bu yüzden aspiratörü yemek yaparken değil yemeği yaptıktan sonra çalıştırmalısınız.

Aspiratörün bakım ve onarım durumlarında aspiratör sistemden sökülerek işlem yapılmalıdır.

Aspiratör Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknoloji alanında  her gün kaybedilen gelişmeler aspiratör sistemlerinin de gelişmesine ve daha yüksek performans ile çalışmasına imkan sağlıyor. Bu sistemler özellikle mutfak ve tuvaletlerde havalandırma açısından büyük bir önem arzediyor. Peki, iyi bir aspiratör sistemi nasıl çalışmalıdır?

Aspiratör sistemi ortamdan çekilmesi gereken ağırlaşmış ve kirli havayı ortama yayılmadan çekmelidir.

İyi bir aspiratör sistemi havayı temizlerken aynı zamanda ortamdaki kötü kokuları da önlemelidir.

Aspiratör sisteminin çekim kuvveti ortamın hacmine göre hesaplanmalıdır. Aspiratör ortamdaki havayı temizlerken çok yüksek performansta çalışarak ortamda hava akımı yaratmamalıdır.

Aspiratör sistemi ortamdaki dış etkenlerden etkilenmemeli ve çalışma performansı dış etkenlere göre ayarlanabilmelidir.

27.04.2016
7.391
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?