Kanal Tipi Klima Nedir? - ALYATEK- Vrf Klima, Isıtma,Soğutma,Havalandırma Sistemleri
+90 216 494 1 494

Sosyal Medyada Biz}

Kanal Tipi Klima Nedir?

Kanal Tipi Klima Nedir?

Merkezi sistemli klima modelleri arasında yer alan Kanal tipi klima modelleri sahip olduğu kanal ve menfezler yardımı ile havanın oda içerisine eşit olarak dağıtılmasını sağlar. Kanal tipi klimaların iç üniteleri tavan arasındaki boşluklara gizlenerek monte edilmektedir. Taze hava alma özellikleri olduğu için yüksek konforun arandığı yerlerde daha fazla tercih edilmektedirler. Kanal tipi klimaların montajı doğru bir projelendirme ile gerçekleştirilecek olursa montaj sonrasında sadece üfleme ve emiş menfezleri görünecek diğer tüm parçalar gizlenecektir.

Kanal Tipi Klimalar Daha Çok Nerelerde Kullanılır?

Bu klimaların kullanım alanları oldukça yaygındır. Özellikle iş yerleri, bilgi işlem odaları, mağazalar, imalathaneler, alışveriş merkezleri gibi alanlarda yaygın olarak tercih edilmektedirler. Bu gibi alanlarda tercih edilmesinin nedeni tasarım olarak herhangi bir sorun teşkil etmemeleridir. Montaj sonrasında sadece üfleme ve emiş menfezleri açıkta kaldığı için dekorasyon bakımından istenileni vermektedir.

Kanal Tipi Klimalar Nasıl Monte Edilir?

Kanal tipi klima modelinin montajı sırasında iç ünite mekânın tavanına dış ünite ise mekânın dışında atmosfere açık olan bir alana monte edilmektedir. Bunun içinde teras, balkon ya da pencere altı gibi alanlar tercih edilir. Tüm üniteler monte edildikten sonra birbirine boru ve kablolar ile bağlanmaktadır. Dış ünite ile iç üniteyi birbirine bağlamak için genel olarak duvarda 10 cm çapında bir delik açılmaktadır. Ancak bu delik montaj işlemi tamamlandıktan sonra özel yalıtım malzemeleri ile tamamen kapatılır.

Kanal Tipi Klimaların Özellikleri Nelerdir?

Kanal tipi klimaların en önemli ve en belirgin özelliği tasarımlarıdır. Dar tavan aralarına dahi monte edilebildikleri için dekorasyon açısından istenileni vermektedir. Özellikle doğru yapılmış bir proje sonrasında Kanal tipi klimamodellerinin mekâna sorunsuz bir şekilde monte edilmesi sağlanabilir.

Klimaların en önemli özelliklerinden bir tanesi de sesli çalışmalarıdır. Kanal tipi klimalar sahip oldukları iç üniteler ve mekanizmalar sayesinde tamamen sesiz bir şekilde çalışmakta ve ortama konfor kazandırmaktadır.

Kanal tipi klimaların çeşitli modellerinde basınç uyumluluk özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde statik basınç artışı ile ortamda mükemmel hava akışı oluşturulmakta ve havanın tüm mekâna eşit olarak dağıtılması sağlanmaktadır. Ayrıca normal modellerinde hava akış hacmi sağlayan özel mekanizmalar bulunur. Bu mekanizmalarda havanın ortama homojen olarak dağıtılmasını sağlamaktadır.

Kanal Tipi Klimaların Avantajları

Kanal tipi klimaların birçok farklı özelliği ve avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan en çok ön plana çıkanı ise ince ve kompakt tasarıma sahip olmalarıdır. Son yıllarda dekorasyonunda önem kazanması ile beraber ofislerde ve iş yerlerinde daha çok kanal tipi klimalara önem verilmeye başlanmıştır. Ayrıca havayı eşit bir şekilde mekânın içerisine dağıttıkları ve son derece verimli oldukları içinde son yıllarda çok yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlandılar. Günümüzde ise artık birçok marka bu modelde klima üretimi yapmaktadır.

02 Mayıs 2016
Devamını oku:
Fujistu VRF İç Ünite Kaset

Çok güçlü, geniş hava akımlı ve sessiz çalışma Modeller AUXD18LALH AUXD24LALH AUXA30LALH AUXA36LALH AUXA45LALH AUXA54LALH Yüksek verimli 3-boyutlu pervane kanatlı...

Kapat