trende

Fan Nedir? Fanı Tanıyalım

Fan Nedir? Fanı Tanıyalım

Fanın sözlük anlamı kısaca temizlemek diyebilirz. Ortamda bulunan kullanılmış havayı temizlemek için kullanılan elektrikle çalışan bir alettir. Aspiratörler diğer adıyla da fanlar halk dilinde hep fan olarak anılmıştır. Fanlar özelliklerine göre iki gruba ayrılır.

Emiş Fanı           : Dönüş fanı olarakda adlandırılan bu fan, ortamdaki havayı emerek işlem yaptığından dolayı emiş fanı olarak adlandırılır.

Üfleme Fanı : Bu fan ise , ortamdaki havayı sürekli sirküle edilerek değişmesini sağladığından vantilatör  (besleme)olarak adlandırılır.

Fanın en hareketli elemanı çarkıdır. Bu çark hava üzerinde işlem yapar ve ona hem statik hemde  kinetik bir enerji kazandırır. Havaya kazandırılmış olan  statik ve kinetik enerjilerin birbiriyle oranları, fanların türüne bağlıdır. Emiş yani dönüş fanı kullanımı, küçük sistemlerde isteğimize bağlıdır. Ancak iç ve dış hava karışımı ile çalışılan sistemlerdeyse gereklidir. Sabit egzoz sistemlerinin,etkisini karşılamak ve havalandırılan ortamda bir artı basınç oluşturmak için emiş fanları, besleme fanlarından biraz daha küçük debi ile çalışırlar. Mesela “WC aspiratörleri” gibi. Yine egzoz fanı, iç ve dış hava karışımı ile çalışılan ancak, dönüş fanı kullanılmayan sistemlerde bulunurlar. Sadece alınan dış hava kadar emilen havanın egzoz edilmesini sağlarlar. Hava temizleme işlemi, kullanılan ortamdaki kullanılmış havanın dışarıya çıkarılması şeklinde ya da fanların çıkışına bir karbon filtre konarak havanın temizlenmesi sağlanır.

İyi bir aspiratör öncelikle gürültüsüz çalışabilmelidir. Dışarıdan gelecek tüm etkenlere karşı sağlam olmalıdır. Özellikle bayanlar için en önemli olan şey temizlenmesi kolay olmalıdır. İyi bir elektrik bağlantısı olmalı ve mutlaka bu bağlantıların yalıtımı tam olmalıdır. Montajının kolay olması gibi sökülmesi de mutlaka kolay olmalıdır. Her şeyden önemlisi kullanımı oldukça basit olmalıdır.

07.02.2016
14.477
Whatsapp
Ali Yavuz
Ali Yavuz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?